ALPET’te Yeni Dönemin İlk Buluşması: 7 İlde İftar

8.04.2024

ALPET’ in enerji sektöründeki çeyrek asırlık geçmişi, Zeren Group Holding’in yarım asırlık global bir şirket olarak, edinmiş olduğu tecrübe ve vizyonla  birleşince,  tüm bayilerimizin ve sektörün merakla beklediği bir dönem başladı. 

Bu dönemin ilk buluşması ise Zeren Group Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yiğit Zeren ve ALPET Genel Müdürü Mustafa Ergi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen iftar davetleri oldu. 

“İftara Bizdesiniz” konseptiyle Adana, İstanbul, İzmir, Ankara, Samsun, Erzurum ve Diyarbakır illerinde,  bayi, bayi adayları ve tedarikçilerden oluşan yaklaşık 1400 kişinin katılımıyla organize edilen iftar yemekleri, çok yoğun ilgi gördü. 

Bayilere ALPET’in yeni vizyonunu ve hedeflerini paylaşan Zeren Group Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yiğit Zeren, “ALPET ailesinin tüm üyeleriyle böyle bir organizasyonda bir araya gelmekten büyük bir mutluluk duyuyorum ve hepinize katıldığınız için çok teşekkür ediyorum. ALPET ‘in köklü geçmişi ve deneyimi, Zeren Group Holding’in yenilikçi vizyonu ve  başarılarla dolu geçmişi ile  birleşince hepimiz için yeni bir dönem başlıyor. Bundan sonra daha güçlü adımlar atacağız. Akaryakıt dağıtım sektöründe ilk 5 markadan biri olmayı hedefliyoruz. Tüm paydaşlarımıza ve ülkemize katkı sağlamak için kararlılıkla hareket edeceğiz ve ortaya çıkan bu güçlü sinerji ile daha iyi bir geleceğe doğru gücümüzü büyütmeye devam edeceğiz.Birlik ve beraberliğimizden elde ettiğimiz güçle büyük bir başarı hikayesine hep birlikte imza atacağımıza yürekten inanıyorum.“ dedi. 

ALPET Genel Müdürü Mustafa Ergi ise şu açıklamalarda bulundu. “ALPET olarak biz iş ortaklarımızla büyümeye inanıyoruz. İş ortaklarımızla kurduğumuz güçlü ilişkiler, bizi daha da ileriye taşıyan temel unsurlardan biridir. İşbirliği ve dayanışma ruhuyla hareket ederek, yeni bir vizyonla, yeni hedeflerle,  yeni bir solukla yolumuza devam edeceğiz. Bu yolculukta, katkılarınızın ve desteğinizin ne kadar değerli olduğunu vurgulamak istiyorum. Marka değerimiz, yetkin insan kaynağımız ve sektördeki üçüncü büyük depolama kapasitesiyle sahip olduğumuz bu değerleri yeni bir vizyonla güçlendirme adımları atılacaktır. ALPET ailesi olarak yeni vizyonumuzu sahaya yansıtmak üzere yola çıktık.  Hizmet kalitesi, yüksek standartlı akaryakıt istasyonlarımız,  LPG ve madeni yağ alanlarındaki güçlü marka değerimiz ile enerji sektöründeki konumumuzu daha da güçlendirmeye ve büyümeye devam edeceğiz. Siz değerli iş ortaklarımızla, yeni yapımız ve yeni hizmet anlayışımızla geleceğe daha güvenle bakıyor ve ortak işbirlikteliklerimiz ile  çok başarılı işler başaracağımıza inanıyoruz. Hepinizi saygılar sunuyor, bizleri şereflendirdiğiniz için teşekkür ediyoruz” dedi. 

Bayi ve bayi adaylarıyla iş ortaklığını güçlendirmek için yeni anlaşmalar yapıldı. 

İftar yemekleri sonrasında, ALPET üst yönetim ekibi,  bayi ve bayi adaylarıyla, Always konseptiyle sunulan akaryakıt dışı hizmetler ve istasyon ağının büyütülmesine yönelik kapalı grup toplantılar gerçekleştirerek, iş ortaklığını geliştirmeye ve güçlendirmeye yönelik yeni anlaşmalar gerçekleştirdiler. 


Operasyonel Verimliliği En Üst Seviyeye Çıkaracak Atama…

5.03.2024

Operasyonel Verimliliği En Üst Seviyeye Çıkaracak Atama…

ALPET'in yeni Genel Müdürü Mustafa Ergi oldu. 

 Zeren Group Yatırım Holding Enerji Grubuna dahil olan ALPET, büyüme ve vizyon odaklı yeni döneminde Mustafa Ergi’nin liderliğinde, hız kesmeden çalışmalarına devam edecek.

Ergi, Maliye ve Turizm bakanlığı ile başlayıp, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Galatasaray Kulübü, Türkiye Futbol Federasyonu gibi seçkin kurumların yönetiminde ve Altınbaş Holding’ te 2014 yılından bu yana Yönetim Kurulunda görev almıştır. 

 ALPET’ in geçmişinde başarılarıyla önemli bir yeri olan Ergi, yeni dönemde geleceğe daha fazla entegre olmuş bir yapı inşa etmek için 1 Mart 2024 tarihinden itibaren ALPET Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdürlüğü görevini yerine getirecektir. 

ALPET,  Mustafa Ergi liderliğinde, geleceğe daha güçlü ve kararlı adımlarla ilerlemeye devam edecektir.

“Zeren Group Yatırım Holding A.Ş”, Yatırımlarına Hız Kesmeden Devam Ediyor.

26.02.2024

“Zeren Group Yatırım Holding A.Ş”, Yatırımlarına Hız Kesmeden Devam Ediyor.

Zeren Group Yatırım Holding A.Ş (www.zerengroup.com), Altınbaş Holding’in sahip olduğu enerji şirketi “ALPET, ATAK MADENİ YAĞLAR ve ECOGAZ ‘ı” satın aldı.

ALPET (Altınbaş Petrol ve Ticaret Anonim Şirketi), 2001 yılında Türkiye’de faaliyete başlayan akaryakıt dağıtım sektörünün önemli markalarından biri haline gelmiştir. Türkiye'nin en yüksek akaryakıt depolama kapasitesine sahip dağıtım şirketlerinden biri olan ALPET'in Kocaeli/Körfez, İzmir/Aliağa, Mersin, Kırıkkale, ve Samsun'da dolum tesisleri, “Antalya Akdeniz Akaryakıt Terminalinde” eşit ortaklığı bulunmaktadır. Türkiye genelinde 262 istasyonu, 5 dolum tesisi ve Arnavutluk’ta ALPET markası ile 60’a yakın istasyonu bulunmaktadır.

ATAK MADENİ YAĞ (Atak Madeni Yağ Pazarlama Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi), İzmir Çiğli’de hizmet veren fabrika yerli üretimin gücünü temsil etmektedir. İzmir’deki fabrikasında kurduğu akredite laboratuvarı ile ürün kalite denetimlerini sürdürmektedir.

 ECOGAZ (Ecogaz LPG Dağıtım Anonim Şirketi), istasyonlarda LPG dağıtım hizmeti vermektedir.

Yarım asrı aşan geçmişi ile ülkemizde ve globalde değer katan yatırımlara imza atan Zeren Group Yatırım Holding (www.zerengroup.com); ALPET, ATAK MADENİ YAĞ ve ECOGAZ’ın şirkete katılması ile uzun vadede Türkiye ve Balkanlar’ın başlıca akaryakıt dağıtım şirketlerinden biri olma hedefi ile çalışmalarına devam edecektir.

ALPET bayi ağını genişletmeye devam ediyor.

9.11.2023

Akaryakıt sektöründe yükselişini sürdüren ALPET, büyüme hedeflerine ulaşmak adına çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Yeni istasyon açılışını Yozgat’ta gerçekleştiren ALPET, tüm Türkiye’de istasyon ağını 257’ye çıkardı. Yozgat Sorgun ilçesinde gerçekleştirilen açılış törenin Sarıkaya Kaymakamı Ahmet Nuri Demir, Karayakup belediye başkanı Dursel Erdoğan, Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel,  ALPET üst yönetimi ve bölge halkı katılım sağladı. 

Yücelsoy Petrol açılış töreninde konuşmasını yapan Alpet Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kurt, Orta Anadolu bölgesinin büyüme hedeflerinin yüksek olduğu bir bölge olduğunu vurgulayarak şunları söyledi; “Akaryakıt sektöründe çeyrek asırlık tecrübemizle birlikte, ilk günkü heyecanımız ve azmimizle çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.  Bugun 257. İstasyonumuz olan Yücelsoy Petrol ile birlikte ALPET çatısı altında işbirliğimize imzamızı attık. En iyi hizmeti sunmayı amaçlayan, vizyonunu geniş tutan ve başarıda daima emin adımlarla ilerleyen iş insanları ile birlikte yürümek bizim için büyük bir mutluluktur. Birbirimize güvenerek, sağlam temeller çerçevesinde daima en iyi hizmeti sunmak için bir araya geldik ve daha iyilerini yapacak olmamızın verdiği inançla yolumuza devam edeceğiz. “ ALPET’in başarılı çalışmalarının arkasında bayilerin sağladıkları katkıların bulunduğunu belirten Kurt; Türkiye genelindeki Alpet istasyon ağını genişletmek için çalışmalarını sürdüreceklerini vurguladı.

ALPET Yücelsoy Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yücelsoy, tüm katılımcılara teşekkürlerini sunarak,  “ALPET ailesinin bir parçası olmaktan dolayı çok mutluyuz, bu işbirliği sayesinde bölgemizde fark yaratacak bir hizmet sunmaktan dolayı gururluyuz. En iyi hizmeti size sunmak için buradayız. İstasyonumuzun açılış programına katılan tüm konuklarımıza yürekten teşekkür ediyorum ve yeni istasyonumuzun hepimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

EN TEMİZ ALPET İSTASYONLARI BELİRLENDİ

18.09.2023

 “EN TEMİZ ALPET İSTASYONLARI BELİRLENDİ”

Akaryakıt sektöründeki yükselişini sürdüren ALPET, istasyonlarındaki hizmet kalitesini artırmak amacıyla, 1 Haziran - 15 Temmuz 2023 tarihleri arasında düzenlediği ödüllü yarışma ile en temiz istasyonlarını belirledi. 

Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesini sürekli ön planda tutan ALPET, düzenlemiş olduğu yarışma ile bayiler nezdinde yeniden bir farkındalık yarattı.  ALPET bayilerinin yüksek ilgi gösterdiği kampanya ile istasyonlardaki hizmet alanlarının en yüksek seviyeye getirilmesi ve müşteri memnuniyetinin artırılması hedeflendi; bu amaç doğrultusunda tank temizliği, market düzenlemeleri, tuvalet hijyeni, ön saha düzenlemeleri, ürün seçeneklerinin artırılması, hijyen, ekipmanlar ve personel kıyafetleri konularında düzenleme çalışmaları gerçekleştirildi. Kampanya sonucunda her bölgede en çok dönüşümü gerçekleştiren 3 istasyon belirlendi ve toplamda 21 istasyon ödül kazandı. 35 kişilik bir proje ekibi, temizlik hizmeti için anlaşmalı tedarikçilerle işbirliği yaparak aktif ve verimli bir saha operasyonu yürüttü.

“Kampanya, bayilerimizle aynı hedeflere sahip olduğumuzu göstermesi açısından çok değerliydi”

ALPET Genel Müdürü Özdilek Coşkun, yaz temizliği kampanyasını şu şekilde değerlendirdi: "Müşterilerimize sunduğumuz hizmet kalitesini sürdürülebilir kılmak için aynı vizyona sahip iş ortakları ile işbirliği yapmaya büyük önem veriyoruz. Bu kampanya, bayilerimizle aynı hedeflere sahip olduğumuzu göstermesi açısından çok değerliydi ve bizi çok mutlu etti. Merkez ve saha ekiplerimiz, mevcut durumu değerlendirip gerekli iyileştirmeleri hayata geçirme konusunda bayilerimizle işbirliği yaptı. Temizlik ve hizmet kalitesi konusunda farkındalık oluşturmayı amaçladığımız bu projeye katılan tüm değerli bayilerimize teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki dönemde markamızı ve hizmet kalitemizi daha da güçlendirecek yeni projeleri planlayıp bayilerimizle birlikte hayata geçirmeye devam edeceğiz."

“Hizmet kalitemizi artırmamız ve motivasyonumuzu yükseltmemiz için son derece başarılı bir çalışma oldu”

Temizlik kampanyasında Çukurova Bölgesi birinciliği kazanan Adana Murat Gülten Petrol İstasyonu Sahibi Murat Gülten ise şunları söyledi: "ALPET'in başlattığı bu kampanya, hizmet kalitemizi artırmamız ve motivasyonumuzu yükseltmemiz için son derece başarılı bir çalışma oldu. ALPET yönetim, merkez ve saha ekipleriyle birlikte yürüttüğümüz kampanyanın sonuçları, hem müşteri memnuniyetimizi hem de satışlarımızı olumlu bir şekilde etkiledi.. Kampanya kapsamında sağlanan avantajlı tedarikçi anlaşmaları da işletmemize büyük fayda sağladı. ALPET çatısı altında bir aile olma bilinciyle hareket ederek daha fazla başarılı çalışmalara imza atabileceğimize inanıyoruz ve ALPET yönetimine tüm desteği için teşekkür ediyoruz."ALPET Madeni Yağ Bayi Toplantısı İzmir’de Gerçekleşti.

16.08.2023

Sahip olduğu teknolojik alt yapısı ve yerli sermayesi ile birlikte madeni yağ sektörünün öncülerinden biri olan ALPET Madeni Yağlar, 2023 yılı yurtiçi bayi toplantısını 4-5 Ağustos tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirdi.  Best Western Premier Otel’de gerçekleştirilen toplantıya ALPET Madeni Yağlar Genel Müdürü Önder CİN, ALPET Genel Müdürü Özdilek COŞKUN, Madeni Yağlar Satış Direktörü Mehmet ERDEMLİ ile birlikte Türkiye genelinde 21 madeni yağ bayisi katılımda bulundu.

 

ALPET Madeni Yağ Genel Müdürü Önder CİN tarafından gerçekleştirilen açılış konuşmasında, geçmişten günümüze yaşanan sektörel gelişmeler, son dönemde uygulanan iyileştirme çalışmaları ve ALPET markasının potansiyel gücü bayilere aktarılarak,  ‘Tercih Edilen İlk Beş Marka’ ve ‘En Büyük Yerli Üretici’ olma yolundaki hedefler açıklandı. 2023 hedeflerinin gerçekleşmesi için yapılan yol haritası doğrultusunda bayilere yönelik satış planlamaları değerlendirildi. Satış yapılanması hakkında sunum gerçekleştiren Madeni Yağ Satış Direktörü Mehmet ERDEMLİ, takım arkadaşı olarak tanımladığı bayilerle karşılıklı olarak iyileştirilmesi gereken konuları ve görev dağılımının nasıl olması gerektiğini aktardı. Toplantı sonrasında 2005 yılında kurulan, günümüzde en modern madeni yağ tesisleri içerisinde yer alan İZMİR/ÇİĞLİ organize sanayi bölgesindeki ALPET Madeni Yağ Harmanlama ve Dolum Tesisi ziyareti gerçekleştirildi. 20 yıla yakın tecrübesi süresince kaliteden ve istikrardan taviz vermeyerek çalışan üretim tesisinin çalışma mekanizması, kullandığı teknoloji ve potansiyeli hakkında bilgiler verildi.

 

Tesis ziyareti sonrasında ALPET Genel Müdürü Özdilek COŞKUN, Altınbaş Holding yapılanması ve akaryakıt sektöründeki güncel durum ile yeni uygulamalar hakkında bir tanıtım sunumu gerçekleştirdi. 30 yılı aşkın sektör tecrübesine sahip Sayın Özdilek Coşkun, akaryakıt ve madeni yağ grup şirketleri arasındaki ortak iş birliği ile yakaladıkları sinerjinin önemini vurgulayarak,  bu güçle çok daha büyük başarıları hedeflediklerini belirtti. Toplantı programı sonrasında gerçekleştirilen akşam yemeğinde hem şirket yetkilileri hem de bayi yöneticileri geleceğe dair birlik mesajı vererek, 2023 hedefleri için moral ve motivasyon depoladı.

ALPET, Adana’da 10. istasyonunu hizmete açtı.

18.07.2023

Akaryakıt sektöründe yükselişini sürdüren ALPET, büyüme hedeflerine ulaşmak adına çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Yeni istasyon açılışını Adana Akkapı’da gerçekleştiren ALPET, tüm Türkiye’de istasyon ağını 251’e çıkardı.

Akaryakıt sektöründeki yükselişini hız kesmeden sürdüren ALPET, 2023 yılı büyüme hedeflerine ulaşmak adına yeni bayi yatırımını Adana’da gerçekleştirdi. 13 Temmuz Perşembe günü Adana Akkapı’da gerçekleşen ALPET Akkapı Mis Petrol istasyon açılışına Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Püis İl Başkanı Osman Köse ve Bölge Başkanı Nihat Kürtlü, Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Bayram, Meclis Üyesi Mehmet Üstemel, Altınbaş Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş, ALPET Genel Müdürü Özdilek Coşkun, Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kurt, Operasyon ve Tesislerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cem Sakarya ve birçok sektör temsilcisi katılım sağladı.

Afet sonrası kalkınmaya yönelik yatırım projeleri 

Açılış töreninde konuşmasını yapan ALPET GENEL Müdürü Özdilek Coşkun, Çukurova Bölgesine verdikleri önemi vurgulayarak şunları söyledi;  “Türkiye’nin stratejik noktalarına konumlandırılmış olan  6 dolum tesisimiz ile ülkemizin en büyük depolama kapasitesine sahip ilk 3 akaryakıt firması arasında yer alıyoruz. Depolama gücümüzün yanı sıra, çeyrek asırlık sektör deneyimimiz ve Türkiye genelindeki 250’yi aşkın istasyon ağımızla, her geçen gün istasyon yatırımlarımızı genişleterek büyüme ivmemizi artırmaya devam ediyoruz. 2023 yılı itibariyle 23 yeni istasyonumuzu bünyemize kattık, Adana bölgesinde ise 10. istasyonumuzu hizmete açmış bulunuyoruz.  Kısa bir süre önce yaşadığımız deprem felaketi sonrasında, bölgemizin ekonomik olarak yeniden canlandırılması bizler için oldukça önem arz ediyor. Perakendecilik yaklaşımını benimseyerek yaptığımız yatırımlarla, halkımızın ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak hizmet alanlarımız ve yeni ticari projelerimizle ülkemizin kalkınmasına destek olmaya, tüketicilerimiz için değer yaratan bir marka olmaya devam edeceğiz.”  dedi.  

“Bayilerimiz ve iş ortaklarımızın işbirliği ile daha büyük yatırımlar yapacağız”

Açılış töreninde açıklamalarda bulunan Altınbaş Yönetim Kurulu Başkanı İnan Altınbaş, “Altınbaş markasının hikayesi ilk olarak kuyumculukla başladı. Küçük bir kuyumcu dükkanı ile çıktığımız yolda bugün geldiğimiz noktada markamızı bir dünya markası haline getirdik. 70 yılı aşkın başarı yolculuğumuzda, dünyada 40 ülkede enerji, finans, mücevherat, lojistik ve eğitim alanında  hizmet veren  markalarımızla büyük başarılara imza atmaya devam ediyoruz. Bu başarının gerçek anahtarı ise işimize olan tutkumuzdur. Enerji sektöründeki en büyük gücümüz olan ALPET’in 25 yıllık köklü geçmişinde ve bundan sonra hayata geçireceğimiz başarılarımızın da en büyük güç kaynağı, bayilerimiz ve iş ortaklarımızdır.  Bu bilinci prensip edinmiş büyük bir aileyiz ve elbirliği ile daha büyük yatırımlar yaparak büyümeye, hep daha ilerisini hedefleyerek gelişmeye devam edeceğiz.” diyerek bayi ilişkilerine verdiği önemi vurguladı.

ALPET Mis Petrol Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Özdoğan, tüm katılımcılara teşekkürlerini sunarak,  “ALPET ailesinden aldığımız güven ve güçlü destek sayesinde bölgemizde fark yaratacak bir hizmet sunmaktan dolayı gururluyuz. En iyi hizmeti size sunmak için buradayız. İstasyonumuzun açılış programına iştirak eden tüm konuklarımıza yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış törenine katılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, yeni istasyonun hizmete açılmasıyla ilgili memnuniyetini belirterek, “ Çalışmalarımızdaki temel hedefimiz Adana halkına hizmet etmektir ve aynı amaca hizmet eden değerli markaları Adana ile buluşturmaktan dolayı çok mutluyum. Bir Adana’lı olarak böyle bir istasyonu bölgemize kazandıran ALPET yönetimine desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.  

ALPET Türkiye satış ekibi ‘Birlikte Güçlüyüz’ temasıyla 2023 yılına giriş yaptı

7.04.2023

ALPET Türkiye satış ekibi “Birlikte Güçlüyüz” temasıyla 2023 yılına güçlü bir giriş yaptı
2023 yılına yeni yapılanmasıyla birlikte güçlü bir adımla başlangıç yapan ALPET;  akaryakıt ve madeni yağ satış ekipleri ile birlikte, 22-24 Şubat tarihleri arasında Altınbaş Üniversitesi’nde  satış gücü toplantısını gerçekleştirdi.
2022 yılında yapılan hazırlık çalışmaları sonrasında yeni yıl hedeflerinin değerlendirildiği satış gücü toplantısı,  Altınbaş Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş, ALPET Genel Müdürü Özdilek Coşkun, ALPET Madeni Yağlar Genel Müdürü Önder Cin, akaryakıt ve madeni yağlar satış ve genel merkez yönetim ekiplerinin katılımıyla üç günlük bir program akışıyla gerçekleşti. Toplantı programının ilk gününde genel merkez yönetim ekibi tarafından satış ekibine yönelik eğitim ve bilgilendirme sunumları yapılırken, ikinci gününde müzakere teknikleri, zaman yönetimi, baskı altında performans ve öncelikler sıralaması başlıklarından oluşan tüm günlük verimli bir eğitim programı gerçekleştirildi. Toplantı organizasyonunun son gününde bölge bazlı satış değerlendirme sunumları gerçekleştirilerek, 2023 yılına yönelik yatırım projeleri ve hedefleri değerlendirildi.
ALPET Ekibi Artık Daha Güçlü. 
 
2022 yılı itibarıyla, ALPET Genel Müdürü Özdilek Coşkun liderliğinde başlatılan yeniden yapılanma stratejisi doğrultusunda ALPET üst yönetim ekibine yeni katılan güçlü isimlerin ilk defa yer aldığı toplantıda,  ALPET Madeni Yağlar Genel Müdürlüğüne atanan Önder Cin, Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine başlayan Mehmet Kurt ve İkmal Müdürü olarak göreve başlayan Harun Koçyiğit, satış ekibi ile bir araya gelerek güçlü bir ekip sinerjisi oluşturuldu. ALPET ailesindeki yeniden doğuş sürecinde, üst yönetim ekibi dışında Türkiye genelindeki saha yapılanmasının değişimi ile birlikte bölge ve saha müdürü pozisyonlarında yeni transferler ile satış kadrosu güçlendirildi. 
 
“Birlikte Güçlüyüz”
 
2023 yılına ait yeni hedef ve projelerin değerlendirildiği toplantıda birlikte güçlüyüz mesajını veren Coşkun, “Zorlu bir yılı geride bırakırken, tüm zorluklara rağmen geleceğe yönelik gerekli hazırlıklarımızı da tamamladık. Yüksek kapasiteli depolama tesislerimiz, modern madeni yağ üretim fabrikamız ve Altınbaş Holding gücüyle dev bir potansiyele sahip ALPET markasının hem akaryakıt hem de madeni yağ sektöründe kuruluşundan bu yana barındırdığı potansiyeli güce çevirme vakti geldi, bayilerimiz ve ekibimizle birlikte büyümeye hazırız.  Birlikte güçlüyüz, tüm gücümüz ve enerjimizle hedeflerimize doğru emin adımlarla ilerleyeceğiz.” mesajını vererek,  pazar payının arttırılması ile birlikte ALPET istasyonlarındaki akaryakıt dışı faaliyet alanlarının geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesine yönelik projelerin bu yıl odak noktası olacağını vurguladı.
 
Toplantıda kapanış konuşmasını gerçekleştiren ALPET Genel Müdürü Özdilek Coşkun,  köklü bir marka gücüne sahip olduklarını, takım olarak amaçlarının bu gücü bayilerinin ve müşterilerinin hissetmelerini sağlamak olduğunu belirterek, ALPET Madeni Yağlar Genel Müdürü Önder Cin ile birlikte tüm ekibe başarılar diledi. 

‘Müşterilerimizin zihnindeki pazar payımız 25 yıldır değişmedi’

7.04.2023

Petrotürk Haberi 

Altınbaş Holding enerji grubu iştiraklerinden biri olan ALPET Türkiye’nin Genel Müdürü Özdilek Coşkun gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

ALPET Türkiye’nin Genel Müdürü, Özdilek Coşkun, 2023 yılında istasyon sayılarını arttırmayı hedeflediklerini belirterek; “Bu yıl 246 olan istasyon sayımızı 300’e ulaştırmayı hedefliyoruz” ifadelerinde bulundu.

Yaşadığımız bu felaket umarım bir daha asla yaşanmaz. Tüm ülke için büyük bir acı, büyük bir dram. Hem kayıplar konusunda hem de bunun nasıl telafi edileceği konusunda tüm ülke olarak büyük bir üzüntü ve büyük bir endişe içindeyiz. Umarım kısa sürede bu yaralar sarılır. Bir daha o bölgede deprem korkusu yaşanmayacağı şekilde insanların barınma sorunu devlet marifetiyle kalıcı bir şekilde çözülür. Birkaç tane il, sayısı 10’dan fazla ilçe yeniden yaratılmak durumunda. Caddeler, okullar, hastaneler ve diğer ticari faaliyetler ile beraber konutların 2-3 katı belki de 4 katı geçmeyecek şekilde tasarlanması, yeni şehirler, yeni yaşam yerleri kurulması azami önem arz ediyor. Ülke olarak asıl beklentimiz bundan sonraki olası depremlere karşı hastaneler, okullar ve önemli binalar ile içinde bulunduğumuz akaryakıt sektörü ile ilgili önlemlerin bir an önce alınması. En azından durum tespiti yapılabilir çünkü İstanbul demek Türkiye demek. Toplanan vergilerin yüzde 55-60’ı İstanbul üzerinden toplanıyor. Kuzey Marmara Fayı büyük bir risk taşıyor tabii ki. Cerrahpaşa Hastanesi’nin taşınması ile başlanıldı. Bunun benzeri okullar, hastaneler, önemli binalar konusunda bir an önce önlemler alınmalı. Depremle ilgili sektöre gelecek olursak bir istasyonumuzda kanopi yıkılması yaşandı. Onun dışındaki istasyonlarımızda bizim açımızdan herhangi büyük bir facia yaşanmadı. Bazı ilçelerde istasyonlarımız akaryakıt faaliyetini belirli bir süre sürdüremediler çünkü yollar kapanmıştı, ikmal sorunu yaşandı. Birkaç gün sonra bu sorunlar da çözüldü. Biz de bölgedeki istasyonlarımıza gerek maddi gerekse lojistik anlamda tüm desteğimizi sunduk. Deprem bölgesine Altınbaş Holding bünyesi içinde bulunan üniversite bünyesinde yardım faaliyetleri gerçekleştirildi. Birebir her şirket kendi bazında değil ama holdingin aldığı kararlar çerçevesinde tüm yardımlarımız üniversite marifetiyle toplandı ve bölgeye gönderildi. Yardımlarımızı yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Halen zaman zaman bazı bayilerimizde birtakım sorunlar yaşanıyor. Onlara destek olarak bu sorunları bir an önce çözmeye çalışıyoruz.

 “İSTASYON BAŞINA DÜŞEN VERİMLİLİK VE KARLILIK ÇOK ÖNEMLİ”

ALPET, 2022’nin ikinci yarısında yeniden yapılanma sürecine girdi. Özellikle merkez ofis üst yönetim ve saha teşkilatını gözden geçirerek, yeni bir ekip oluşturduk. Yeni yapımızla birlikte aldığımız kararları hızlı bir şekilde hayata geçirmeye başladık. Bu nedenle 2022’nin ikinci yarısının bizim için yeniden doğuş süreci olduğunu söyleyebiliriz. 2023 hedeflerimize doğru çizdiğimiz yolda artık daha emin adımlarla yürüyoruz. 2023 yılı içerisinde 246 olan istasyon sayımızı 300’e ulaştırmayı hedefliyoruz. İstasyon sayımızın arttırılması hedefiyle birlikte büyüme stratejimizin bir diğer önemli parçası, mevcut ve potansiyel alanda istasyon başına düşen verimlilik ve karlılık değerlendirmesi. Bayiler dağıtım şirketlerinin gerçek ortaklarıdır, hissedarlarıdır. Sürdürülebilir ve kalıcı bir büyüme için bayilerimizle olan iş ortaklığımızı oldukça önemsiyoruz. ALPET olarak çeyrek asrı aşan bir marka geçmişine sahibiz. Bu köklü geçmiş ile birlikte 5 farklı sektörde faaliyet gösteren Altınbaş Holding’in gücü, bayilerimiz ve müşterilerimiz açısından önemli bir güvenilirlik oluşturuyor. Bununla birlikte akaryakıt sektöründe rekabetteki önemli avantajlarımızdan biri de Türkiye’nin stratejik noktalarına konumlandırılmış olan depolama tesislerimiz sayesinde elde ettiğimiz ikmal kabiliyetimizdir. Depolama kapasitesine baktığımızda sektördeki 3. büyük oyuncuyuz. Bu çok önemli bir güç. Türkiye’nin 5 farklı bölgesinde  bulunan tesislerimiz aracılığı ile bayilerimize ikmal güvencesi sağlıyoruz. Tüm bu birikimlerimizle şirket olarak potansiyelimizin güçlü olduğunu biliyor, bu potansiyeli büyüme yolunda harekete geçirmek istiyoruz. 

 “İSTASYON AĞINI GELİŞTİRMEK VE VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMAK ÜZERE YATIRIM YAPACAĞIZ”

İstasyon karlılığının arttırılmasında akaryakıt dışı gelirlerin önemi giderek artıyor ve kar marjlarına pozitif katkı sağlaması ile birlikte, müşterilerin değişen beklentileri doğrultusunda yeni bir hizmet anlayışının da ortaya çıktığını görüyoruz.  İstasyonlarımızda en iyi hizmetin sağlanması adına, müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarının karşılanması ve müşteri memnuniyetinin arttırılmasını hedeflediğimiz bir market konsepti geliştirdik.  “Always” konseptine dönüşen bayilerimizden oldukça başarılı geri dönüşler alıyoruz. Daha iyiye ulaşmak adına Always dünyasını büyütmeye ve istasyon içi diğer hizmet noktalarında da uygulayarak yeni projeler ve stratejik işbirliklerimizle geliştirmeye devam edeceğiz. Yıl sonuna kadar 90 istasyonumuzu Always market konseptine dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bayi-Müşteri-Dağıtım şirketi zincirinde herkesin ortak paydada buluştuğu ve kazan-kazan ilkesinin merkezde olduğu yaklaşımımızla en iyi hizmet kalitesini yakalayacağız.

“22 ÜLKEYE İHRACATIMIZ MEVCUT”

ALPET markası madeni yağ sektöründe de oldukça iddialı bir konumda. İzmir’de 40 bin ton kapasiteye sahip modern bir madeni yağ harmanlama ve dolum tesisi bulunmaktadır. Yurtiçinde otomotiv ve endüstriyel pazarlarında oldukça etkiniz. Bunun dışında çok geniş ihracat yelpazesine sahibiz. Rusya-Ukrayna krizinden dolayı o bölgeye ihracatımız da yüksek oranda arttı.  Güney Amerika’dan Japonya’ya kadar çok geniş bir coğrafyada 22 ülkeye, 41 farklı noktaya ihracat yapıyoruz.

‘TÜM PAYDAŞLARIMIZIN BİZİMLE AYNI İNANCI BENİMSEMESİ, AYNI VİZYONA SAHİP OLMASI

25 yıllık bir deneyimden söz ettik. Pazar payımızı arttırmaya yönelik elbette rakamsal hedefler ve stratejiler ortaya koyuyoruz ama bu rakamların çok ötesinde önemli bir gücümüz var. İnsanların zihnindeki pazar payına baktığımızda yerimizi hala koruyoruz. Global dalgalanmalar, sektörel dinamiklerin değişimi ve ekonomik koşullarının uğradığı dönüşüme baktığımızda, sektördeki tüm oyuncuların cüzdan payları etkilendi.  Hızla değişen bu rekabet ortamında, güçlü bir marka yatırımı ve bilinirliğe sahip, değerlerine önem veren, sahip çıkan bizim gibi oyuncular elbette ki daha az etkilendiler. Ülkece yaşadığımız bu sancılı süreçlerin zorlu bir mücadele ile üstesinden gelmeye çalıştık, şimdi ise tüm ekibimizle, bayilerimizle kaldığımız yerden devam edeceğiz. Satış hedeflerimizle birlikte oluşturduğumuz iletişim stratejisi ile “yeni” bir sinerji oluşturacağız. Personellerimiz ve yönetim ekibi tarafındaki iç iletişim ve eğitim çalışmalarımız sonrasında, ilk olarak bayilerimize yönelik bir iletişim planımız olacak. Bayi organizasyonlarımız ve dijital iletişim platformlarımız ile birlikte güçlü ve etkin bir etkileşim sağlayacağız. Bayilerimizin bizi tercih etmelerinin sebebi ALPET’in her zaman ulaşılabilir, iletişime açık, iş ortaklığı prensibi ile hareket eden bir aile yapısına sahip olmasıdır. Hizmette ve kalitede fark yaratmaya ve birlikte daha ileriye yol alarak büyümeye kararlıyız. Bu yolda ekip olarak tüm paydaşlarımızın aynı inancı benimsemesi, bizimle aynı vizyona sahip olması, sürdürülebilir bir başarıyı beraberinde getirecektir.  Buna her zaman çok önem verdik, böyle de devam edecek.  Sonraki aşama ise bayilerimizle birlikte ortaya koyduğumuz yeniliklerimizi, hizmet anlayışımızı müşterilerimize anlatmak ve hikayemizi yeni bir dille seslendirmek olacak.  Bu yıl içerisinde güçlü bir iletişim çalışması için gerekli hazırlıklarımıza başladık.BAŞARIYI BERABERİNDE GETİRECEKTİR’

“AKARYAKIT SEKTÖRÜ TÜRKİYE ADINA DÜNYADA BİR ÖVÜNÇ KAYNAĞI

Bayilerimiz bu ülkenin en önemli vergi tahsildarı olan kişilerdir. Herkes gibi onlara da bu konuda özellikle yaşadığımız felaketler konusunda çok büyük görevler düşüyor. Akaryakıt sektörü bu konuda her zaman öncü olmuştur. Deprem konusunda da öncülüklerini gösterdiler, kendilerine yakışanı yaptılar. Hiçbir arama kurtarma ekibi ya da yardım konvoyu yakıtsız kalmadı. Bu konuda minnet duygumu iletmek istiyorum, iyi ki varlar. Akaryakıt sektöründe dağıtım şirketi sayısının ‘ihtiyaç fazlalığı’ gibi ‘akaryakıt istasyonu fazlalığı’ hep konuşulurdu. Gerek son yıllarda yaşanan istasyonlardaki giderlerin artması, pandeminin yarattığı tahribatlar, gerekse yasal mevzuatlar sonrasında Türkiye akaryakıt sektöründeki istasyon sayısının 12 bin 400’ün altına düşmesine neden oldu. Şubat ayı kapanışı 12 bin 399. Sektörde 13 bin 800’lerden buralara geldik. 85 milyon nüfustan söz ediyoruz, 28 milyon araç parkımız var ve 33.5 milyon m3 büyüklüğündeki beyaz ürün pazarından bahsediyoruz. Bu koşullarda ideal istasyon sayısı 7-8 bin istasyon yeterli görünmekle birlikte hali hazırda 12 bin 400 istasyonumuz var. Bunun bir kısmı da bölgesel ve mevsimsel çalışan istasyonlar. Elektrik faturalarının zaman zaman istasyon kiralarından daha yüksek olması istasyon işletmeciliğini yönetilebilir olmaktan çıkarıyor ve maalesef bu durum sektör açısından birçok zorluklara sebep oluyor ve en önemlisi hizmet kalitesini düşürüyor. Müşteri şikayetlerini artıyor. Burada hizmet kalitesinin düşmemesi çok önemli. Bu konuda EPDK da elinden geleni yapmaya çalışıyor. Diyalog kapılarımız da açık ve bu çok iyi bir şey. Bütün bunlara rağmen Türkiye akaryakıt sektörü, gerek fiziksel görünüm standartları, gerek teknolojik altyapı kalitesi ve gerekse hizmet standartları açısından ülkemiz adına dünyada bir övünç kaynağı durumunda. Bu vesileyle tüm akaryakıt istasyonu işletmecilerine bol kazançlar diliyorum. 


Alpet Genel Müdürü Coşkun: Pazar payımızı büyüteceğiz

18.03.2022

ALPET Genel Müdürü Özdilek Coşkun, şirketin yeni stratejisinin organik büyüme yoluyla yüzde 4’e yaklaşan eski pazar payına ulaşmak olduğunu söyledi.

Enerji Günlüğü - Akaryakıt dağıtım sektörü oyuncularından ALPET'te önceki ay göreve başlayan Genel Müdür Özdilek CoşkunEnerji Günülüğü'ne konuştu. Akaryakıt sektöründe birkaç senedir ciddi bir dönüşüm yaşandığını belirten Coşkun “Bunun nedenlerine baktığımızda sektördeki regülasyonlar, artan maliyetler ve en önemlisi Ukrayna kriziyle beraber başlayan,brent petroldekive mamul fiyatlarındaki artış nedeniyle akaryakıt fiyatlarının yükselişi” dedi. 

AZALAN KÂR MARJINDAKİ SEKTÖRE ETKİSİ 

Akaryakıt fiyatlarının bir yıl öncesine göre motorinde yaklaşık yüzde 280, LPG otogazda yüzde 200’e yakın, benzinde ise yaklaşık yüzde 240 artış gösterdiğine dikkat çeken Özdilek Coşkun şöyle konuştu:

“Pompa fiyatlarına bakarsak yaklaşık iki yıl önce 6,5 TL seviyesindeki motorin litre fiyatı, şu an 28 TL’ye. Uluslararası piyasalardaki fiyatların ön görülemezliği sektörümüz için çok yüksek bir risk haline gelmiş durumda” diye konuştu.

Akaryakıt fiyatlarının oluşumuna etki eden çok farklı dinamikler bulunduğunu kaydeden Alpet Genel Müdürü Coşkun, global piyasaların etkisinin yanında, dünya genelindeki sosyal ve siyasi gelişmeler gibi politik etkenler de önemli bir faktör haline geldiğinin altını çizdi. Özdilek Coşkun, kâr marjlarındaki azalış ile işletme sermayesi ihtiyacındaki artışların akaryakıt istasyonlarını çalışamaz hale getirdiğini vurgularken “Özellikle kırsal kesimde çok büyük sıkıntılar var” ifadesini kullandı.

FİİLEN ÇALIŞTIRILAMAYAN İSTASYONLAR 

EPDK tarafından uygulanan normların değişmesi sonucu hem dağıtım şirketi sayısında çok ciddi bir azalış yaşandığını hem de istasyon sayısında bir düşüş görüldüğünü anlatan Özdilek Coşkun şöyle devam etti:

“Türkiye’nin ihtiyacı olan dağıtıcı sayısı veya istasyon sayısı ayrı bir tartışma konusu. Mevcut durumu incelediğimizde, bundan birkaç yıl önce 104’e kadar çıkan akaryakıt dağıtım şirketi sayısı bugün 35’e düştü. Türkiye’de yaklaşık 12.500 istasyon sayısı mevcut fakat bunların bir kısmı gayri faal veya mevsimsel olarak hizmete açık durumda.”

AKARYAKIT SEKTÖRÜNDE DEĞİŞİM 

Alpet Genel Müdürü Özdilek Coşkun, petrol piyasası lisans yönetmeliğine göre, belli bir süre akaryakıt alımı yapamayan veya akaryakıt bayilik faaliyetinde bulunmayan istasyonların lisansının otomatik olarak durdurulduğunu da hatırlattı. Mevzuat değişiklikleri, piyasa riskleri ve değişen dinamiklerin tüm paydaşları etkilediğini ifade eden Coşkun, bu nedenle sektördeki dönüşümün devam edeceği görüşünü dile getirdi.

İKMAL GÜCÜ YÜKSEK OYUNCU 

ALPET’in sektördeki pozisyonuna da değinen Özdilek Coşkun, “70 yılı aşkın bir yolculuğa sahip olan Altınbaş Holding enerji grubundaki en güçlü markasıdır. Bunun yanı sıra, 3. nesil esnaflıktan gelen, perakendeciliği çok iyi bilen bir ailenin sahibi olduğu bir marka. 22 yıllık köklü bir geçmişe sahip. ALPET’i rakiplerinden ayıran, öne çıkaran en büyük farkı ikmal gücü. Depolama tesislerinin varlığı, kapasitesi ve lokasyonları. ALPET’i hak ettiği konuma getirme çabası içerisindeyiz.”

ALPET'TE ÜST YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ 

ALPET’te ciddi bir reorganizasyon süreci yaşandığını ifade eden Genel Müdür Öztilek Coşkun, “ALPET üst yönetimi baştan aşağı değişti. Bu üst yönetimin değişimi, orta kademe ve tüm şirkete yansıtılmaya çalışılıyor. Bayi sayısında planladığımız artışı yakın zamanda gözlemleyeceğiz. Şirketimizin tüm bileşenleriyle yeniden ALPET markası hak ettiği yerde konumlanacak” dedi.

HEDEF GÜNCELLEMESİ: YİNE, YENİDEN 

ALPET’in yakın geçmişte 500’e yakın istasyon sayısı ile yüzde 3,87 gibi bir pazar payına ulaştığı bilgisini veren Özdilek Coşkun, “Sektörde ilk 5’i hedefliyordu ve çok da uzak bir hedef değildi ALPET için. Sonraki zamanlardaki farklılıklar, sektör dinamiklerin değişimi ALPET’i şu anki konumuna itmiş vaziyette. Markamızın çok güçlü bir geçmişi var, arkamızda Altınbaş Holding gücü var. Bu gücümüzle ait olduğumuz yere geri döneceğiz.”

BÜYÜMEYE EVET, AMA ORGANİK  

Birkaç yıl önce 100’ü aşan ancak 35’e kadar düşen akaryakıt ana dağıtıcı sayısının daha da düşebileceği değerlendirmesinde bulunan Özdilek Coşkun, bu süreçte ALPET’in gündeminde bir satın alma olup olmadığı sorusuna şu cevabı verdi:

“Büyüme stratejisi kapsamında bu tarz fırsatlar karşımıza elbette çıkabilir. Fakat şu anki stratejimiz ALPET’in istasyon sayısı ve pazar payında yükselişi ile organik olarak büyümesini ve gelişmesini sağlamak.”

SEKTÖR HAK ETTİĞİ YERE GELMELİ 

Akaryakıt sektörünün 20 bin işyeri ile 200 bin aileye istihdam sağladığını anlatan Alpet Genel Müdürü Öztilek Coşkun şunları söyledi: 

“Devletimizin de sektörümüzü desteklemesini bekliyoruz. Her bir istasyon vergi dairesi gibi çalışıyor, vergi tahsildarlığı yapıyoruz. Sektörün hak ettiği konuma gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle ülkemizin maruz kaldığı makro ekonomik krizlerin çözülmesi gerekir, tabiri caizse önce dünyanın fabrika ayarlarına dönmesini beklememiz daha doğru. Bütün ihtiyaçlarımızı gerek sendikalar, gerek örgütler sayesinde EPDK’yla paylaşıyoruz. Doğru yol mutlaka bulunacaktır." 

Mehmet KARA - Enerji Günlüğü / İSTANBUL

Kaynak:Alpet Genel Müdürü Coşkun: Pazar payımızı büyüteceğiz